Profesjonalna restrukturyzacja firm – Bydgoszcz
Nasza kancelaria oferuje skuteczne i efektywne rozwiązania w zakresie restrukturyzacji firm w Bydgoszczy. Stosujemy sprawdzone metody, które obejmują zmiany modelu biznesowego, poprawę płynności finansowej, czy restrukturyzację zadłużenia. Naszym celem jest pomoc przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej dla zapewnienia długoterminowej stabilności i rozwoju działalności.
Dlaczego nasza kancelaria restrukturyzacyjna w Bydgoszczy?
- Doświadczenie: Zajmujemy się restrukturyzacją firm od wielu lat, co pozwoliło nam potwierdzić efektywność naszych działań i zdobyć praktyczne doświadczenie, by oferować jeszcze skuteczniejsze wsparcie naszym klientom.
- Wykwalifikowany zespół: Nasi specjaliści to licencjonowani doradcy restrukturyzacyjni i prawnicy, którzy posiadają teoretyczną i praktyczną wiedzę w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i procedur sądowych.
- Kompleksowe wsparcie prawne: Wybierając nasze usługi, możesz liczyć na profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania od analizy stanu przedsiębiorstwa, przez przygotowanie propozycji układowych, aż po reprezentację przed sądem.
- Wyniki: O naszym profesjonalizmie i skuteczności najlepiej świadczą liczne postępowania restrukturyzacyjne, które pozwoliły naszym klientom uniknąć upadłości, odzyskać płynność finansową i rozwijać swoje firmy.
- Indywidualne podejście: Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, zaczynając od szczegółowej analizy sytuacji finansowej, by stworzyć dobrą strategię i dobrać odpowiednie narzędzia i rozwiązania.
Restrukturyzacja – Bydgoszcz: Dla kogo?
Zapewniamy kompleksowe wsparcie dla firm z Bydgoszczy i okolic, które mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej i konkurencyjności na rynku. Nasze usługi kierujemy do przedsiębiorstw różnej wielkości i działających w różnych branżach – to jednoosobowe działalności gospodarcze, małe i średnie spółki, duże korporacje, a nawet start-upy, które chcą skorzystać z profesjonalnego doradztwa, by poprawić efektywność operacyjną i wypracować stabilną pozycję na rynku. Z naszej pomocy skorzystać mogą też wierzyciele, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy i odzyskać należne środki.
Restrukturyzacja firmy: Podstawowe informacje
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to złożony proces, który ma na celu umożliwienie firmie wyjścia z problemów finansowych poprzez reorganizację codziennych operacji biznesowych dla przywrócenia stabilności i wypłacalności. Przeprowadzana jest w ramach postępowania sądowego, a działania możliwe do podjęcia w procesie restrukturyzacji oraz sposoby ich wprowadzania są regulowane przepisami prawa.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Obowiązujące przepisy wyróżniają cztery typy postępowań restrukturyzacyjnych. Różnią się m.in. przebiegiem oraz obowiązkami, jakie nakładają na firmę, a możliwość ich przeprowadzenia uzależniona jest od sytuacji finansowej i prawnej. To:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu: Przy tej formie restrukturyzacji otwarcie postępowania układowego nie wymaga udziału sądu, odpowiada za to doradca restrukturyzacyjny, który pełni rolę nadzorcy układu. Pozwala na zawarcie układu poprzez samodzielne zebranie głosów wierzycieli. Korzyści, jakie oferuje to m.in. ochrona przeciwegzekucyjna i przed wypowiadaniem kluczowych umów.
- Postępowanie układowe i przyspieszone postępowanie układowe: Pozwalają na zawarcie układu z wierzycielami po zatwierdzeniu spisu wierzytelności – w przypadku postępowania przyspieszonego odbywa się to w uproszczonym trybie, co pozwala na szybsze przeprowadzenie całego procesu. W obu przypadkach postępowanie otwierane jest przez sąd na podstawie wniosku dłużnika. Dłużnik zachowuje częściową kontrolę nad majątkiem, ale sąd wyznacza nadzorcę sądowego. Postępowanie układowe i przyspieszone postępowanie układowe zapewniają częściową ochronę przeciwegzekucyjną.
Powyższe postępowania mogą być przeprowadzone, jeśli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Czwarty rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego to:
- Postępowanie sanacyjne: Pozwala na zawarcie układu po przygotowaniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności, a także na prowadzenie działań sanacyjnych, których celem jest przywrócenie stabilności finansowej dłużnika, m.in. poprzez zapewnienie ochrony przed egzekucją zadłużenia i prawa do wypowiedzenia nierentownych umów.
Kiedy możliwa jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Restrukturyzacja to rozwiązanie prawne, z którego skorzystać mogą niewypłacalne oraz zagrożone niewypłacalnością przedsiębiorstwa w celu przywrócenia stabilności finansowej firmy i uniknięcia ogłoszenia upadłości. Rozpoczęcie postępowania jest możliwe, jeśli sytuacja firmy wykazuje potencjał poprawy i odzyskania rentowności na skutek działań objętych procesem restrukturyzacji (m.in. negocjacje z wierzycielami, wydłużenie okresu spłaty zadłużenia, reorganizacja pracy firmy).
Kto zajmuje się przeprowadzeniem procesu restrukturyzacji?
Za prowadzenie procesu restrukturyzacji odpowiada doradca restrukturyzacyjny – do wykonywania tego zawodu niezbędne jest uzyskanie licencji. Dokładna rola doradcy uzależniona jest od rodzaju postępowania. W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu pełni rolę nadzorcy układu, w postępowaniach układowych może być wyznaczony na nadzorcę przez sąd, a w postępowaniu sanacyjnym na zarządcę.
Do zadań doradcy restrukturyzacyjnego należy m.in. przeanalizowanie sytuacji finansowej firmy, opracowanie planu restrukturyzacyjnego i nadzorowanie realizacji układu zawartego z wierzycielami.
Skuteczna pomoc w restrukturyzacji firmy – Bydgoszcz
Jeśli Twoja firma w Bydgoszczy lub okolicach zmaga się z trudnościami finansowymi, nie trać czasu i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia prawnego, które pozwoli obiektywnie ocenić sytuację i potencjał jej naprawy. Nasz zespół skutecznie przeprowadzi Cię przez ten proces od sporządzenia wniosku i przygotowania dokumentacji aż po zawarcie układu i jego realizację. Dzięki naszej pomocy zyskujesz pewność, że wykorzystasz wszystkie dostępne możliwości prawne, by Twój biznes stanął na nogi oraz odzyskał stabilność i konkurencyjność. Zachęcamy do kontaktu!
Pozostałe lokalizacje, w których działamy:
Kancelaria restrukturyzacyjna – Najczęściej zadawane pytania
Restrukturyzacja to postępowanie sądowe, w ramach którego dłużnik zawiera układ z wierzycielami, który określa nowy sposób spłaty zadłużenia. Jej celem jest uniknięcie upadłości firmy przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów wierzycieli.
Postępowanie restrukturyzacyjne zapewnia przedsiębiorcy ochronę przeciwegzekucyjną oraz przeciwko wypowiadaniu kluczowych umów, co pozwala na dalsze prowadzenie działalności. Układ z wierzycielami może pozwolić na wydłużenie czasu spłaty, konwersję zadłużenia na udziały czy akcje albo na redukcji zadłużenia w postaci odsetek bądź części należności głównych.
Doradca restrukturyzacyjny to licencjonowany specjalista, którego zadaniem jest m.in. ocena sytuacji firmy, przygotowanie strategii naprawczej, nadzorowanie wprowadzanych zmian i reprezentowanie przedsiębiorstwa w negocjacjach z wierzycielami.
Oba zawody wymagają bycia licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, ale pełnią inne role w postępowaniach. Doradca zajmuje się sprawami związanymi z restrukturyzacją (m.in. postępowania o zatwierdzenie układu), pełniąc np. funkcję nadzorcy układu lub zarządcy przedsiębiorstwa czyli pomaga przedsiębiorstwu wyjść z kłopotów finansowych. Syndyk zarządza majątkiem dłużnika w postępowaniach o upadłość - czyli de facto likwiduje nierentowne przedsiębiorstwo.